supersaturday1
There’s indeed quite a lot to choose from for Eurovision fans tonight.

 

The first of several ‘Super Saturdays’ is ahead of us. Tonight, a grand total of seven countries will air Eurovision-related shows. Among these, Denmark will pick its representative whereas Sweden, Estonia, Finland, Iceland, Hungary & Lithuania will have semi/quarter final shows.

Here’s an overview on everything you need to know for tonight – Streams, participant lists, starting times & song links!

Denmark: Dansk Melodi Grand Prix

Stream: DRStarting Time: 20:00 CET | Voting system: SMS voting + Regional juries

1. Sara Sukurani – “Love Me Love Me”
2. Tina & René – “Mi amore”
3. Marcel & Soulman Group – “Når veje krydses”
4. Cecilie Alexandra – “Hotel A”
5. Andy Roda – “Love Is Love”
6. Julie Bjerre – “Tæt på mine drømme”
7. Anti Social Media “The Way You Are”
8. Anne Gadegaard – “Suitcase”
9. Babou – “Manjana”
10. World of Girls – “Summer Without You”

 

Sweden: Melodifestivalen (Semi 1)

Stream: SVTStarting time: 20:00 CET | Voting system: Televoting only, 1st and 2nd qualify to the final, 3rd and 4th go to Andra Chansen

1. Molly Pettersson Hammar – “I’ll Be Fine”
2. Daniel Gildenlöw – “Pappa”
3. Rickard Söderberg & Elize Ryd – “One By One”
4. Dolly Style – “Hello Hi”
5. Behrang Miri feat. Victor Crone – “Det rår vi inte för”
6. Jessica Andersson – “Can’t Hurt Me Now”
7. Eric Saade – “Sting”

(30 second rehearsal snippets)

 

Estonia: Eesti Laul (Semi 1)

Stream: ETVStarting time: 20:35 CET | Voting system: Televoting + Juries, top 5 qualifies to the final

1. Karl-Erik Taukar – “Päev korraga”
2. Miina – “Kohvitassi lugu”
3. The Blurry Lane – “Exceptional”
4. Liis Lemsalu & Egert Milder – “Hold On”
5. Airi Vipulkumar Kansar – “Saatuse laul”
6. Maia Vahtramäe – “Üle vesihalli taeva”
7. Robin Juhkental & The Big Bangers – “Troubles”
8. Elephants From Neptune – “Unriddle Me”
9. Elisa Kolk – “Superlove”
10. Bluestocking – “Kordumatu”

 

Finland: Uuden Musiikin Kilpailu (Semi 1)

Stream: YLEStarting time: 20:00 CET | Voting system: Televoting only, top 3 qualifies to the final

1. Hans on the Bass – “Loveshine”
2. Vilikasper Kanth – “Äänen kantamattomiin”
3. Norlan “El Misionario” – “No voy a llorar por ti”
4. Pertti Kurikan Nimipäivät – “Aina mun pitää”
5. Pihka ja Myrsky – “Sydän ei nuku”
6. Satin Circus – “Crossroads”

 

Iceland: Söngvakeppnin (Semi 2)

Stream: RÚVStarting time: 20:45 CET | Voting system: Televoting only, top 3 qualifies to the final

1. Haukur Heiðar Hauksson – “Milljón augnablik”
2. María Ólafsdóttir – “Lítil skref”
3. SUNDAY – “Fjaðrir”
4. Regína Ósk – “Aldrei of seint”
5. Bjarni Lárus Hall – “Brotið gler”
6. CADEM – “Fyrir alla”

 

Hungary: A Dal (Heat 3)

Stream: adal2015.huStarting time: 20:25 CET | Voting system: Jury (80%) and SMS/app voting (20%) determine first 5 qualifiers to the semi finals, 6th qualifier decided by SMS/app voting only

1. Bálint Gájer – “That’s How It Goes”
2. Barbara Péter – “Listen to the Universe”
3. Boggie – “Wars for Nothing”
4. Fool Moon – “Back 2 Right”
5. Ildikó Keresztes – “Hazám hazád lehet”
6. Kati Wolf – “Ne engedj el”
7. Other Planet – “Untold Story”
8. Proof of Life – “Hol a határ”
9. Spoon – “Keep Marching On”
10. Zoltán Mujahid – “Beside You”

 

Lithuania: Eurovizijos (Show 6)

Stream: LRTStarting time: 20:00 CET | Voting system: televoting + juries, top 3 qualifies to the next show

1. Mia – “Feel My Love” & “Flying (Skęstu)”
2. Monika Linkytė – “This Time”* & “Dangerous (S.O.S.)”
3. Vaidas Baumila – “This Time”* & “Take My Love”
4. Edgaras Lubys – “Not Perfect” & “No More Tears”
5. Jurgis Brūzga – “The Right Way” & “Sound of Colours”

*performed as a duet between Monika Linkytė & Vaidas Baumila.

 

Let us know: Which of these shows will you watch? Or will you be able to multitask?

Load More Related Articles
Load More By Anselm Nikolaus
Load More In 2015
Comments are closed.

Check Also

LIVE COVERAGE: Rehearsal Day 4

We’ve now seen most of the semi finalists performing, so it’s going to be very…